//
you're reading...
Prace licencjackie

Wzór wstępu pracy licencjackiej

Tworzące się, od ponad dwustu lat, wszelkiego rodzaju związki, towarzystwa, stowarzyszenia, zrzeszenia skupiają różne grupy ludzi. Wiążą dorosłych, młodzież, osoby starsze, dzieci, kobiety i mężczyzn. Ludzie wszelkich kategorii wykształcenia, zamieszkujący miasta i wsie zrzeszają się w związki zawodowe, partie, stronnictwa polityczne, stowarzyszenia religijne i kulturalne, związki emerytów i kombatantów itd.

Związki te zaspokajają wszelkiego rodzaju potrzeby: akceptacji, afiliacji, bezpieczeństwa. Dają ich członkom możliwość realizacji i samospełnienia. Nadają wielu ludziom cel życia, a czasami nawet stanowią jego podstawę.[1]

Takim stowarzyszeniem jest Północno-Wschodnie Stowarzyszenie Wspierania i Rozwoju Inicjatyw ,,Dialog” działające przede wszystkim na terenie województwa warmińsko-mazurskiego. Skupia ona różnych ludzi: zarówno mających problemy z samymi sobą (a co za tym idzie z otaczającym ich światem), którzy dorastali w rodzinach patologicznych, a także ludzi pragnących działać na rzecz swojego miasta i jego rozwoju. Bartoszyce (małe miasto ok.30.000 mieszkańców,  położonego w północno-wschodnim rejonie Polski) znajdują się na liście miast o najwyższym poziomie bezrobocia strukturalnego w kraju. Sytuacja młodzieży jest jeszcze trudniejsza niż starszych mieszkańców miasta ze względu na ograniczony dostęp do edukacji i kultury, niższy poziom cywilizacyjny, biedę oraz bezrobocie dotykające trzykrotnie częściej ludzi w wieku do 24 lat. Większość młodych ludzi podchodzi do własnej sytuacji pesymistycznie, wskazując na brak szans w obecnym miejscu zamieszkania i swoje perspektywy wiążąc z wyjazdem poza teren województwa, a nawet kraju.

W pracy została ukazana tylko część grupy młodych ludzi, które „Dialog” obejmuję swoim działaniem. Mianowicie są to osoby z Bartoszyc, które przynależą do Stowarzyszenia „Dialog” i korzystają, bądź korzystały z Otwartego Miejsca Spotkań Młodzieży (opisane w dalszej części niniejszej pracy). W moim odczuciu właśnie te osoby, pozwoliły nakreślić obraz działania Stowarzyszenia „Dialog”.

Celem pracy było zgromadzenie rzetelnych informacji na temat funkcjonowania, a także efektów działania Północno – Wschodniego Stowarzyszenia Wspierania i Rozwoju Inicjatyw  „Dialog”.

            W pracy przyjęto hipotezę, według której Stowarzyszenie „Dialog” poprzez swoje działania, skutecznie zaspakaja potrzeby i zainteresowania młodych ludzi z Bartoszyc, przynależących do Stowarzyszenia.

W rozdziale pierwszym scharakteryzowano zasady funkcjonowania organizacji pozarządowych w Polskich warunkach prawno-ustrojowych. Omówiono także społeczne uwarunkowania angażowania się w działania organizacji pozarządowych.

Rozdział drugi przedstawia założenia metodologiczne obrane na potrzeby badań własnych, zawartych w niniejszej pracy.

W rozdziale trzecim  omówiono charakter działań Stowarzyszenia „.Dialog”, kładąc nacisk na charakterystykę poszczególnych inicjatyw realizowanych w latach 2001 – 2003. Podjęta została również próba znalezienia powodów, dla których młodzi ludzie angażują się w działalność „Dialogu”.

Rozdział czwarty stanowi analizę opinii osób objętych działaniami Stowarzyszenia „Dialog”, na podstawie własnych badań ankietowych. Analiza odbywała się zgodnie z przyjętym tokiem badawczym, według obranych problemów szczegółowych.

Stowarzyszenie to jest mi niezwykle bliskie, ponieważ jestem z nim związany od samego początku jego istnienia. Wywarło ono ogromny wpływ na mój rozwój intelektualny i emocjonalny. W chwili obecnej jako osoba mająca istotny wpływ na charakter działań organizacji, jestem przekonany, że zebrane informacje posłużą do oceny dotychczasowej działalności Stowarzyszenia i będą podstawą do zwiększenia efektywności jego działania.


[1] A.Kamiński, Funkcje pedagogiki społecznej, Warszawa 1980, s.155.

Reklamy

About pisaniepracna5

Nie piszę na każdy temat, ale na prawie każdy.

Dyskusja

2 myśli w temacie “Wzór wstępu pracy licencjackiej

  1. zbyt krótkie akapity. Czy twoja praca była już oceniana przez jakiegoś promotora? U mojego nie uzyskała by możliwości obrony

    Posted by ko | Czerwiec 27, 2013, 7:32 pm
  2. Tak, była, została zatwierdzona.

    Posted by pisaniepracna5 | Sierpień 30, 2013, 10:58 am

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: