//
you're reading...
Pisanie prac, Prace

Sposób przeprowadzenia badań

Zależy głównie od rodzaju problemów badawczych i od terenu badań. Wpływają one na rodzaj i sposób wykorzystywania technik i narzędzi badawczych. Jeśli zamierzamy, na przykład wykorzystać w badaniach kwestionariusz ankiety, to warto wziąć pod uwagę, że w dużych zbiorowościach stosunkowo dobrze sprawdza się technika ankiety audytoryjnej. Nie tylko dlatego, że w stosunkowo krótkim czasie uzyskujemy interesujące nas informacje od kilkudziesięciu respondentów, ale również dlatego, że ten sposób prowadzenia badań stwarza wrażenie anonimowości i faktycznie ją zapewnia. Jest to bardzo ważne zagadnienie, o którym powinniśmy pamiętać zarówno w czasie badań, jak i w okresie późniejszym. Dlatego też nie powinno się zostawiać, na przykład dla kierownika instytucji paczki ankiet do przeprowadzenia badań w późniejszym terminie.

Badań dotyczących spraw służbowych nie powinno się prowadzić w czasie wolnym ani, na przykład w czasie przeznaczonym na posiłki. Dobrze jest, kiedy osobę prowadzącą badania przedstawia oficjalnie  (i w miarę ciepło) któraś z osób funkcyjnych w danej instytucji. Osoba ta nie musi przebywać do końca w sali, w której odbywają się badania, a czasami obecność ta jest nawet niewskazana.

Reklamy

About pisaniepracna5

Nie piszę na każdy temat, ale na prawie każdy.

Dyskusja

Brak komentarzy.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: