//
you're reading...
Prace

Praca o wpływie narkomanii na macierzyństwo

Doświadczenia z ambulatorium – miejsca szerokich wspólnych działań instytucji opieki zdrowotnej i społecznej, skierowanych wobec uzależnionych kobiet w ciąży – wykazują pozytywne efekty zapewnienia uzależnionym kobietom wsparcia i leczenia we wczesnej fazie ciąży i pomagają im w okresie, gdy dzieci są małe (Björkhagen Turesson 2001, Österling 2002). Największe miasta w Europie posiadają specjalistyczne kliniki dla uzależnionych kobiet w ciąży, które pragną ciąży bez narkotyków. Ich celem jest stworzenie szerokiego wsparcia i interwencji leczniczych, ale stało się to trudniejsze w ostatniej dekadzie w wyniku cięć finansowych i dużej obniżki dostępności zasobów leczniczych w zakresie zarówno opieki szpitalnej jak i ambulatoryjnej. Dla uzależnionych od opiatów zalecane jest leczenie ambulatoryjne w trakcie ciąży, aby zminimalizować ryzyko związane z powrotem do nałogu. Sarman (Sarman 2000) omawia rosnące uzależnienie od opiatów w Europie , problemy związane z opieką zdrowotną nad uzależnionymi od opiatów kobietami w ciąży oraz konsekwencje dla płodu w postaci syndromu abstynencji u noworodków (NAS). Ukazuje korzyści wynikające z centralizacji opieki nad uzależnionymi kobietami w ciąży i tworzenia specjalnych jednostek, które mają dostęp do szerokiej wiedzy na temat społecznych i medycznych konsekwencji uzależnienia od narkotyków.

O ile macierzyństwo było obiektem szeregu badań, tylko jedno szwedzkie studium zajęło się głębiej problemem ojcostwa w kontekście uzależnionych i społecznie zmarginalizowanych mężczyzn. Bangura Arvidsson (Bangura Arvidsson 2003) charakteryzuje uzależnionych ojców jako “questioned fathers” (kwestionowanych ojców). Wielu z nich chce wziąć udział w wychowaniu dzieci, jednak decydenci widzą w nich tylko narkomanów, mimo, że uważają się oni za zdolnych do podjęcia tych zadań i są ważni w życiu swoich dzieci. Instytucje opieki społecznej koncentrują się na uzależnionych matkach, w zakresie interwencji oraz odpowiedzialności za dzieci.

Reklamy

About pisaniepracna5

Nie piszę na każdy temat, ale na prawie każdy.

Dyskusja

Brak komentarzy.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: