//
you're reading...
Prace

Rodzicielstwo i nałóg

W Europie instytucje opieki nad matką prowadzą ważne działania profilaktyczne, oferując wsparcie kobietom w ciąży; można w ten sposób dotrzeć praktycznie 100 % kobiet (Österling 2002). Przeważająca większość kobiet powstrzymuje się od alkoholu w okresie ciąży, ale pozostała grupa wciąż pije, narażając płód na uszkodzenie. Göransson (Göransson 2004) badał grupę składającą się z nieco mniej niż połowy z 300 kobiet, które miały urodzić swoje pierwsze dziecko i które pojawiały się w dwóch centrach opieki macierzyńskiej. Kobiety te przeszły specjalną weryfikację w kontekście ich nawyków alkoholowych przed zajściem w ciążę i podczas pierwszego trymestru. Pozostała grupa otrzymała standardową opiekę. Ta weryfikacja pozwoliła określić grupę 15 % kobiet, które spożywały alkohol na poziomie, który może spowodować uszkodzenie płodu według danych z międzynarodowych wytycznych. Może niepokoić fakt, że według Göranssona, żadna z tych kobiet nie została zidentyfikowana przez centra opieki dla matek. To spowodowało szkolenia położnych w weryfikacji spożycia alkoholu środkami AUDIT (Alcohol Use Disorders Identification) oraz TLFB (Timeline Follow-Back Interviews), po których zyskały umiejętność weryfikacji, czy poziom spożycia alkoholu jest odpowiedni. Niemal wszystkie kobiety chciały przedyskutować sprawę spożywania alkoholu. W interpretacji Göranssona, wskazuje to, że ciąża w życiu kobiet jest okresem, w którym są one przygotowane do zmiany przyzwyczajeń.

Jak wykazują relacje z życia wielu uzależnionych matek, ciąża jest kluczowym czasem dla kobiet wykazujących zaawansowany nałóg alkoholowy i narkotykowych. Większość kobiet w ciąży zrywa z nałogiem lub go ogranicza, częściowo ze względu na dziecko, a częściowo dzięki większej otwartości w relacjach z własną matką oraz innymi kobietami w kontekście przygotowania się do urodzenia własnego dziecka  (Trulsson, K. 1999, Trulsson, Karin 2003a). To w pewnym stopniu może być powodem, czemu wiele badań wykazuje szczególnie pozytywne wyniki leczenia wśród uzależnionych kobiet w ciąży i matek małych dzieci, ale również powodem, dlaczego zaniedbanie interwencji, głównie tych represyjnych, może prowadzić do negatywnych konsekwencji.

Macierzyństwo okazało się ważną siłą napędową, jeżeli chodzi zbliżenie do instytucji leczniczych i ukończenie leczenia (Dahlgren, Lena 1992, Laanemets 2002, Trulsson, K. 2000a). W instytucjonalnej opiece przymusowej, różnice pomiędzy mężczyznami i kobietami stały się wyraźnie widoczne. Dla kobiet stworzenie dobrych relacji z dziećmi i ponowne podjęcie odpowiedzialności za inne istoty ludzkie było ważnym celem. Kobiety często traktują umieszczenie w zakładzie opieki przymusowej jako pomoc w nagłej sytuacji i chcą indywidualnej terapii konwersacyjnej. Jednak mężczyźni traktują opiekę jako działanie przymusowe i nie chcą żadnego leczenia ).

Reklamy

About pisaniepracna5

Nie piszę na każdy temat, ale na prawie każdy.

Dyskusja

Brak komentarzy.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: